WYCIECZKA DO KULTURINSEL EINSIEDEL

Park Przygody Kulturinsel znajduje się w samym centrum polsko- niemieckiego wakacyjnego regionu Centralnych Łużyc. Żyją tam obok siebie Polacy, Niemcy, a także mniejszość Serbołużyczan. Ich kultura i tradycje nadal kształtują region, dlatego zdecydowaliśmy się na szkolny wyjazd właśnie w tym kierunku. Grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wyruszyła autokarem w miniony piątek, 10 czerwca, pod opieką pań: A. Jasińskiej, K. Kopernickiej i U. Polit. Nastawiliśmy się na przygodę, ale nie spodziewaliśmy się, że może ona być aż tak atrakcyjna!

Park Przygody prowadzi projekt badawczy, którego celem jest odtworzenie kultury, sztuki i cywilizacji tajemniczego ludu Turisede: z ich fascynującym światem, tajnymi przejściami, domami na drzewie i innymi zawieszonymi ponad ziemią budowlami, ścieżkami wśród wierzchołków drzew, zwariowanymi zwierzętami, archaicznym centrum odnowy biologicznej, szalonymi grami wodnymi oraz z Krönum- salą koronacyjną. Uczniowie przez kilka godzin cieszyli się tymi atrakcjami, a po wyjściu pozostał spory niedosyt. Na pewno wielu z nich chciałoby wrócić jeszcze raz do tego magicznego miejsca. Pozostały zdjęcia i wspomnienia.

U. Polit